Topraktan yaratılma eski inanışlarda da vardı

 
      Bildiğimiz gibi tarihin evrimi olduğundan, dinlerde tarihin içinde yer aldıklarından dinler ve inanışlar arasındaki alışverişler etkilenmeler ve bunun sonucunda benzerlikler vardır.Bu benzerlikler bize Semavi dinlerin özerkliğini tamamen zayıflatan olgular oluyor.Böyle bir rastlantı olamaz çünkü.

      Yaratılış konusunda inanışların söyledikleri

      Efsanelerde yaratiliş...

1)Gilgamiş Destani: "Ellerimi yikadim. Bir parça çamur koparip yaziya attim. Ve bu yazida ,kahraman Engidu'yu yarattim."

2)Sümer'lilerin Enuma-eliş Destani: "Bunun üzerine ben de Ea'nin yardimini istedim. Topragi, Kingu'nun kaniyla yogurdum. ilk insan meydana getirdim."

3)Çin Efsanelerinden: "Bunun üzerine Tanriça Ngüho yengeç elleriyle gökyüzünü yukariya kaldirdi, denizleri yeniden sinirlarina itti. Ve çamurdan yeni bir insan türü yaratti."

4)Misir'da Luxor Tapinagi'nda bulunan kabartma bir resim: "Kral Amonhotap III olarak betimlenen Tanr Khnemu çömlekçi çarkinda erkek ve dişi iki insan yaratiyor."

5)Hesiodos Destani. "Naml, şanli Hephaisdos'u çagirdm hemen. 'Bir parça toprak al, suyla kariştir' dedim. 'içine insan sesi koy, insan gücü koy."

6)Yunan Efsaneleri'nden: "Gözyaşlarimla topragi çamur haline getirdim ve yogurdum (Prometheus anlatyor.) Bir insan heykeli yaptm. Sonra bu heykele ruh verdim. ilk ölümlü yaratiklar oluştu böylece.)

7)Tevrat'tan: "Ve Rab Allah yerin topragindan Adam'i yapti ve onun burnuna hayat nefesini üfledi ve adam yaşayan can oldu."

8) Kur'an: : "And olsun ki Biz insan süzme çamurdan yarattik. (Mü'minün 12-16.")

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !