Dua ederken neden avuç içleri Gök'e bakıyor?

 

 

    Hiç düşündünüz mü? Dua ederken Müslümanlar neden avuçlarını Gök yüzüne açarlar. Gökyüzüne doğru açılan avuçlar kimi ve neyi ima ediyor.

    Elbetteki Tanrı'yı...

    Peki avuçların yukarıya doğru bakması nedendir? Gelin aslını Kuran'dan öğrenelim.

 

  •     Mülk suresi 16,17,

 

    "GÖKTE OLAN'ın, sizi yerin dibine geçirmesinden güvende misiniz? O zaman, yer sarsıldıkça sarsılır. GÖKTE OLAN'ın, başınıza taş yağdırmasından güvende misiniz? Benim uyarmamın nasıl olduğunu yakında bileceksiniz.

 

  •     Bakara 210,

 

    "Onlar, Tanrı'nın ve meleklerin, gölgeli bulutlar içinde gelmesini beklerler yalnızca. Ve işin (işlerinin) bitirilivermesini... İşler Tanrı'ya döner."

 

  •     Bir de Hadis verelim,

 

    "Efendi Tanrımız (Rabbuana), her gece, gecenin son üçte biri kaldığında, DÜNYA GÖĞÜNE İNER." (Buhari, e's-sahih, Kitabu't-Tehaccüd/14; Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercemesi ve şerhi, hadis no. 590; Müslim, e-Sahih, Kitabu Salati'l-Müsafirin/168-172, hadis no. 758)

 

    Bildiğimiz gibi Gök insanlık tarihinde Tanrı'nın yeri olmuştur. Yani Tanrı Gökteydi. Bu Gökte olma durumu insan baktığında Göğün yukarıda ve uzayın derinlikleri güneş ay gibi cisimlerin görülmesinden kaynaklıdır. Ayrıca Büyük imparatorlar, Firavunlar gibi kişilikler karşısında da köleler aynı duruşu sergilemişler dilek ve yalvarışlar göstermişlerdir.

 

    Ve en önemlisi Tanrı eğer Gökte ise Gökten küçük olmalı...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !